Mmmer mmmodernt

Mmmmmmer modernt! Här skrev jag om Bukowskis moderna och valde ut några favoriter från
katalogen. Nu har även visningen av Stockholms auktionsverks moderna höstauktion öppnat.
Visningen pågår 20-25 oktober, auktionen 26-28 oktober. Några färgglada godbitar ur katalogen:
Taklampa från italienska Vistosi, 1950-60-tal. Utrop: 10 000-12 000 kronor.
Golvlampa, även den italiensk, från Stilnovo. 1950-tal. Utrop: 20 000-22 000 kronor.
Soffan och fåtöljen är "troligen" Trensum (mycket lik åtråvärda "Capri"), 1950-60-tal.
Utrop: 10 000-12 000 kronor. OBS! Proportionerna är naturligtvis inte korrekt återgivna.

Och så två gräshoppor! Om jag hade pengarna skulle jag köpa Bruno Mathssons stol "Gräshoppan"
och Greta Magnussons "Grasshopper" och låta dem bo tillsammans. Mathsson ritade sin gräshoppa
till Värnamo lasarett 1931. Där förstod man ingenting och ställde upp stolarna på vinden. Men med tiden
togs "Gräshoppan" förstås till heders. År 1992 togs stolen upp i produktion igen men tillverkades bara i 100 ex,
den var för dyr att tillverka i sin massiva (brunbetsade) björk. Auktionsexemplaret är från 1992.
Utrop: 25 000-30 000 kronor. (Jag är så förtjust i Bruno Mathsson, se inlägget "Mad about Mathsson".)
Greta Magnusson Grossman, svensk doldis som flyttade till Amerika på 1930-talet och ritade hus och möbler där, gjorde också en gräshoppa. Golvlampan "G-33" som säljs på auktionen tillverkades av Bergboms
i Malmö på 1950-talet. Samma lampa producerades också av amerikanska Ralph O. Smith - och fick då
namnet "Grasshopper". Utrop 12 000-15 000 kronor.
Tidigare inlägg om Greta och gräshoppan här.
1 Randiga Tråden:

skriven

De övre lamporna älskar jag.

2 Maria:

skriven

Mmmmmmmmm Stilnovo-lampan har jag också spanat in. Den är riktigt snygg!

3 form55:

skriven

Väldigt höga utropspriser över lag tycker jag. De är väl rädda för att grejerna skall gå billigt och hoppas på åtminstone ett bud.

4 Anta Snaque:

skriven

Med en tjock plånbok så skulle jag genast köpa de färgglada lamporna, speciellt golvlampan. Den är jag kär i.

5 Gunnel:

skriven

Vilka läckra prylar! Saknar ord! Älskar lamporna!

6 Björn:

skriven

Jag köpte Vistosilampan. Nu har jag renoverat elen och imorn så kommer den hem. Jippi. Tack för trevlig blogg.

Mvh,

Björn

7 Eli:

skriven

Björn: Grattis! Det är ju en underbar lampa.

Kommentera här: